Чи бажаєте ви побачити Володимир-Волинський з висоти пташиного польоту?

Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 
alt
Парижани бачать свою столицю з висоти Ейфелевої вежі. Львів’яни милуються містом Лева з Високого замку. Жителі Києва неодмінно порадять вам відвідати печери святої Лаври, а литовці заінтригують загадковими склепами Тракайського замку. А що ж наш тисячолітній Володимир-Волинський? Чи можемо ми глянути на нього іншими очима? Безперечно, туристи, які відвідують наше місто, навіть не здогадуються про подібні ракурси древнього Володимира, бо й більшості мешканців нашого міста невідомо, що на рідний град можна глянути з висоти пташиного польоту чи проникнути в його таємничі підземелля. 
 Довести це – мета акції «Погляд з віків», яку організувало громадське об’єднання «Нове відродження». Як розповідає керівник об’єднання Григорій Гороть, акція «Погляд з віків» покликана не лише дослідити білі плями, які ще є в історії Володимира-Волинського, а й створити певний туристичний продукт, що привабить справжніх цінителів історії та  культури краю. В центрі уваги організаторів акції –  культові споруди Володимира-Волинського, але стартує вона з дзвіниці собору Різдва Христового. Саме ця дзвіниця в майбутньому повинна стати оглядовою вежею міста. 
-Я вважаю, що це чудова ідея, -  каже один із священиків собору отець Євген Рябець. – Собор є історичною культовою спорудою. Його відвідини матимуть подвійне значення – і духовне, і туристичне. 
А історія собору дійсно велична і драматична. Тут без консультації історика ніяк не обійтись. На допомогу приходить директор Володимир-Волинського історичного музею Володимир Стемковський.
-Собор збудовано в 1768 році. Належав він ордену єзуїтів. Великий внесок у будівництво собору зробив Ігнатій Садовський. Це була не лише заможна, а й високоосвічена на ті часи людина. Він і похований на території собору. Ігнатія Садовського можна сміливо вважати фундатором собору.
Однак зрозуміло, що від бажання до його здійснення лежить чималий шлях планувань і звершень. Отож, ініціатори акції «Погляд з віків» у  першу чергу заручилися підтримкою відповідальних осіб. Сонячного дня біля храму вивчали та обговорювали це питання начальник відділу культури та туризму Володимир-Волинської міської ради Андрій Шоцький, староста собору Юрій Динько, Григорій Гороть та його помічник Богдан Костюк. 
-У перспективі користь буде велика, - вважає Андрій Шоцький. – Ми створимо оглядовий майданчик, який включатиметься в екскурсійні маршрути. Це привабить до міста ще більшу кількість туристів та й урізноманітнить дозвілля жителів. 
Присутні виявили бажання оглянути дзвіницю. Заходимо у тихий храм, повертаємо ліворуч. І починаємо підійматися гвинтоподібними сходами. Йти доводиться дуже обережно. Поручні лише до середини сходинок. Далі потрібно триматися за голі стіни. Андрій Йосипович висловлює спільну думку про те, що сучасні люди, на жаль, не дуже витривалі, страждають від всіляких фобій, а тому сходи слід ремонтувати у першу чергу. І ось відкривається невелика ляда - й ми опиняємося в мініатюрному приміщенні дзвіниці. В урочистому мовчанні звисають старовинні мідні дзвони. Скільки ж вони бачили на своєму віку! Не раз будили місто на сполох, не раз вітали переможців, не раз їхній малиновий передзвін лився над майданом Володимира у святкові дні! Та зараз дзвони мовчать, наче прислухаються: з чим завітали несподівані гості?
 Ось він перед нами, наш прекрасний Володимир-Волинський! Таким його бачать птахи. Таким повинні побачити люди. Наче на долоні центр міста. Направо – панорама північної та північно-східної частини Володимира. Добре видно Успенський собор та костел святого Йосафата. 
На зворотному шляху заходимо до хорового приміщення храму. Звідси найкраще оглядається внутрішнє приміщення собору. Заворожує колорит іконописів, розмаїття вишитих хоругв  та рушників, утаємничений відблиск підсвічників. Хтось слушно зауважує, що велич православ’я саме в розкішному декорі храмів та в чудовому хоровому співі. 
Після відчуття польоту не хочеться повертатися на грішну землю, яка лежить відразу за стінами собору, та справжнє відкриття ще попереду. Обходимо храм з іншого боку і зупиняємось перед невеликими дверима. Пересічний перехожий навряд чи звернув би на них увагу. Але таємниця, як правило, ніколи не кидається у вічі. Її дійсно потрібно відкрити. Вузьким коридорчиком спускаємось у темне вологе приміщення. Спалахують ліхтарі – і ми бачимо над собою овальні склепіння. На темних стінах час від часу вимальовуються химерні тіні. Під стінами – невеликі гроти. Це крипти, в яких хоронили ченців та видатних людей міста. Та й саме підземелля по-науковому називається крипторієм. Тут було близько 20 поховань. У самому центрі крипторію величезний мурований стовп. Як каже отець Євген, саме на ньому знаходиться основна частина собору. Трохи поодаль – сходи, які ведуть до невідомої стіни. Потім дізнаємося, що в соборі була ще церква Андрія Первозванного. Отож, цілком можливо, що сходи вели саме до неї.
Викликають цікавість зовсім маленькі та тісні комірки. На думку отця Євгена, тут усамітнювались ченці-аскети. Проте Володимир Стемковський заперечує. 
-Єзуїти були на той час найосвіченішими людьми. Вони відзначалися скептицизмом, але не аскетизмом. Їх не приваблювало життя у підземних келіях, а тим більше поруч із покійниками. Комірки швидше за все були своєрідними карцерами для тих, хто порушував єзуїтський устав. До речі, під дзвіницями мають бути ще підземелля. 
Але час виходити на світ Божий. Мої супутники приходять до єдиної думки, що підземелля варте уваги туристів і тут поки що можна обмежитись невеликим косметичним ремонтом. Але враження від відвідин підземелля затьмарюються жахливим фактом. Ні, примар ми тут не зустріли. Тут дещо гірше – справжнє святотатство!
-У 60-ті роки, коли розбудовувався центр міста, підземелля засипали землею. В криптах було повно сміття, змішаного з тліном похованих тут людей, - розповідає Петрунія Гринчук, науковий співробітник відділу охорони, використання та реставрації пам’яток заповідника «Стародавній Володимир». – У 1977 році була створена Волинська спеціальна госпрозрахункова науково-реставраційна виробнича дільниця. У Володимирі-Волинському діяла дільниця №2, а у Зимному – №1. Очолював дільницю Іван Антонович Пономаренко, який нині проживає на Львівщині. Покликав до себе Бог чудових людей Володимира Долінського, Миколу Степасюка, Михайла Симчука, які проводили реставраційні роботи. Але ще живуть поряд із нами Василь Коханський, Микола Пронь, Василь Мусійчук. Мені пощастило працювати з цими людьми, коли у 1986 році почала керувати реставраційними роботами. Те, що довелося побачити, інакше як глумлінням над пам’яттю назвати не можна.     
Звучать останні акорди нашої мандрівки у далекі століття. У кожного бринить на душі своя болюча струна. Заслуговують на серйозні висновки роздуми нашого наукового консультанта. 
-На протязі історичного часу собор належав різним релігійним конфесіям: єзуїтам, католикам, греко-католикам, нарешті православним. Люди, які сюди приходитимуть в якості туристів, також матимуть різні релігійні переконання, а тому кожен повинен знайти тут те, що дороге його серцю. Отже, собор у першу чергу має виконати історичне призначення, а вже потім – культове. У храмі має бути зображення Ігнатія Садовського. І його слід згадувати в заупокійних молитвах як фундатора храму, адже він передусім був християнином.  Потрібно відновити герб, який був на фронтоні собору. Це, звичайно, був єзуїтський герб, але це історія. 
Григорія Горотя хвилює питання спонсорства, без якого в наш час ніяк не обійтись. Перша ластівка вже є. Це, як і слід було чекати, Сергій Михайлович Ковальчук. Але акція «Погляд з віків» чекає й інших добровільних спонсорів, яким дорогі як минуле нашого міста, так його сучасне і тим більше майбутнє. Отже, час, коли ми побачимо рідний Володимир в іншому ракурсі, уже недалеко!

 

Авторизація

Люстрація

Останні новини


АКТУАЛЬНО

Зверніть увагу!
Читайте нашу газету! Може знайдете в ній загублену річ? 

ТУТ

Опитування

В.о. президента Турчинов пропонує провести одночасно з виборами президента референдум - щодо унітарного чи федеративного устрою України. Ви підтримуєте цю ідею?
 

Статистика сайту

Користувачів : 1751

«Добрі вісті, коли запрошують їсти»

Зараз на сайті

РекламаНайбільше читають про

Інформери

Погода в Луцьку Курс долара


korovay_ban.png

Контактна інформація

Звертайтесь за адресами: м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 56 м. Нововолинськ, вул. Нововолинська, 64/16
Контактний телефон редакції: 03342 3-81-31
Мобільний телефон редакції: 063 313-83-08
Контактный телефон (Нововолинськ): 03344 44-8-66