Фестиваль 26 грудня 2008р.

«Українське коровай-сузір’я – 2008»

Уперше у Володимирі на свято Михайла відбувся фестиваль «Українське коровай-сузір’я – 2008».

У всі часи, на всі віки хліб був у великій пошані. Він - наша святиня, наш оберіг. Скільки-то клопіткої праці, натхнення, творчості й уміння потрібно, щоб спекти запашну духмяну паляницю! Яких тільки короваїв не печуть наші волинські майстрині! Пухкі, високі, смачні, а красиві які! Переплітаються на них колоски із зелом, шишки із грибочками, розцвітають пишно диво-троянди, ромашки, незабудки, тріпочуть крильцями голуби і лебеді – птахи вірності та кохання…

Хіба ж можна не помітити й не возвеличити таку красу?

Редакційний колектив газети «Володимир вечірній» завжди був ініціатором різноманітних святкових дійств, які відбувалися в місті та районі. Це – і «Людина року», і «Господар землі», і «Знайди себе». Саме герої публікацій були головними дійовими особами на цих святах. Урочистість, яка відбулася - не виняток. Ми возвеличили тих, хто плекає хліб, випікає казкові короваї, вшанували хліборобську працю й відзначили майстринь, які спекли ці обрядові дива. Усе це майстерно випечене й прикрашене вишитими рушниками, гронами калини, що символізують Україну, та вічнозеленим розмаєм – символом життя і сили.

У лютому цього року редакція започаткувала новий конкурс «Коровай, коровай, кого любиш – вибирай…», взяли участь у ньому: Віра Шах (кондитер ТЦ «Слов’янський»), Тетяна Палійчук з Верби, Лідія Занько, Олена Єрошенко, Ніна Савюк (кондитери ВАТ «Володимир-Волинський хлібозавод»), Віталіна Жумірук з Володимира-Волинського, Світлана Косинська зі Стенжарич, Валентина Максимюк з Березович, Наталія Гонтарук із Зимного, Феодосія Воткалюк з Микулич, Наталія Лебедь з Устилуга, Світлана Юхимюк та Наталія Поліщук разом з вихованцями Устилузької музичної школи, Анастасія Селещук з Красностава, народний аматорський гурт «Джерело» з Красностава (керівник Любов Гудим), Катерина Красько з Володимира-Волинського.

У наш час, трапляється, забувають не тільки історичне, але й своє культурне минуле. Однак без збереження етнічних надбань і традицій ми ніколи не досягнемо гармонії у майбутньому. Нам пощастило, що в Україні були і є люди, які розуміли та розуміють важливість збереження свого родового коріння і завжди намагалися не тільки пам’ятати, а й доносити до сучасних поколінь культурні надбання минулого, постійно примножувати їх і робити нормою в житті сучасної людини.

Газета “Володимир вечірній” разом з працівниками районного Будинку культури, за підтримки міської та районної влади, започаткувала у нашому місті фольклорний фестиваль “Українське коровай-сузір’я”. Захід, що відбувся 21 листопада в приміщенні РБК, став безпрецедентною подією в культурному житті міста і району. Чисельні відвідувачі свята назвали його вдалим, потрібним в умовах сучасного нігілізму і байдужості та висловили сподівання, що він набиратиме обертів у майбутньому і стане традиційним не лише в нашому місті, а й матиме всеукраїнський статус. Тож у добру путь й на довгії літа!

...Троїсті музики у фойє районного Будинку культури вигравали польку. На запальні мелодії до цього закладу поспішали мешканці Володимира-Волинського і гості, яким при вході, як учасникам театралізованого дійства, приколювали на одяг весільні квіти. Для прибулих працювала справжнісінька корчма, де пригощали бажаючих бутербродами, варениками і... горілочкою! А далі! А далі - виставка розкішних короваїв, один кращий за іншого! Це наші коровайниці, учасниці фестивалю постаралися, подивуватися лише можна було витворам людських рук.

Прикипали очима присутні й до різноманітних вишиванок, прицінювалися до плетених кошиків і вишитих сорочок, хлібобулочних виробів. А музики вже вигравали гопака! Ноги самі просилися до танцю, найсміливіші дзвінко вистукували підборами, розпашіла публіка саме входила в смак! Здається, навіть неозброєним оком було видно, що свято від самого порога вже починає вдаватися.

Симпатичний чоловік у вишиванці, радник голови Волинської обласної ради Володимир Банада, який був помічений у фойє, охоче поділився своїми першими враженнями:

-Я зачарований! Насправді. Приємно вражений організацією свята і самою темою, бо хліб - це святе. Українці з діда-прадіда - хлібороби, хліб нас супроводжує протягом усього життя. Свято чудове, ви молодці, й символічно, що воно відбувається в древній столиці Волинсько-Галицького князівства. Я зобов’язуюсь донести до громадськості Волині цю ініціативу і думаю, що фестиваль матиме продовження.

Давній друг нашого міста, колишній його мешканець, а теперішній директор обласного музично-драматичного театру імені Т.Шевченка Богдан Береза теж ходив зачудований, оглядаючи все, що було представлено зору публіки.

-Дуже добрі, хороші враження від усього побаченого і почутого. Я бачу, з яким трепетом і любов’ю, творчо підійшли люди до створення цього свята. Я дуже радий, що у Володимирі-Волинському є такі пречудові господині, які так гарно вміють випікати короваї. Очікую, що продовження свята перевершить мої сподівання.

На святі були представлені смачні та красиві вироби хлібозаводів. Зокрема, нашого Володимир-Волинського хлібозаводу, директором якого є Наталія Поліщук. Як розповіла нам змінний технолог Світлана Гушан, їхній хлібозавод виготовляє до п’ятдесяти видів різної продукції. Окрім того, кожні 2-3 місяці відбувається оновлення асортименту. Та продукція, що користується найбільшим попитом, випускається у більших партіях. А святом короваю Світлана Миколаївна задоволена, каже, що навіть особисто для себе, як для коровайниці, можна багато чого взяти, придивитися до інших короваїв, аби і собі щось інше, оригінальне спекти.

Була продукція і Нововолинського хлібозаводу (директор Іраїда Кочулап). Вони представили велику кількість смачних виробів. Та усім присутнім надзвичайно сподобався величезний ріжок, заповнений безліччю різних булочок, такий собі ріг достатку, який вражав гостей, що довго стояли і розглядали його. Як розповіла майстер Наталія Климук, цей ріжок – їхнє ноу-хау. І взагалі, у них великий асортимент, понад сорок найменувань, вони привезли на виставку невелику частинку.

 

Не потрібна самогонка, не потрібна й качка, як зі сцени заспіває і розважить “Чачка”

“Запалював” присутніх на фестивалі гарними народними піснями, чарівним співом гість свята, фольклорний ансамбль з Луцька з цікавою і оригінальною назвою “Чачка”. Колектив складається з восьми осіб, але в силу певних обставин у Володимир приїхало п’ятеро: Галина Орищук, Любов Пех, Олена і Артем Мартиновичі та Дмитро Савчук. Усі вони свого часу закінчили Луцьке училище культури і мистецтв. Це молоді творчі особистості, з дитинства залюблені у чудовий волинський край з його прекрасною природою і талановитими людьми, які з діда-прадіда зберігають і передають нащадкам народні традиції, обряди, старовинні пісні та інші неповторні твори усної народної творчості. Й це не випадково, адже артисти всі є вихідцями з різних куточків Волині.

У нас виникло багато запитань до гостей. На них із задоволенням відповіла Галина Орищук, яка виконувала роль художнього керівника замість відсутньої Вікторії Мельничук.

- Назва вашого колективу викликає усмішку і одночасно інтригує. Скажіть, будь ласка, що означає слово “чачка”?

-Чачка – це слово з поліського діалекту. Так в селах називають квітку або іграшку. Але наш колектив не завжди мав таку назву. Ми разом працюємо з 1999-го року і протягом п’яти років були відомі як “Перевесло”. А потім вирішили взяти нове ім’я.

- З чого складається ваш репертуар, і де ви берете такі цікаві пісні?

-Основу нашого репертуару складають фольклорні народні пісні, як ми кажемо, з вуст бабусі. Буваємо в селах нашої області, спілкуємося зі старшими людьми, які знають і пам’ятають багато жартівливих, звичаєвих, побутових та повстанських пісень. Записуємо їх і виконуємо для людей. Однак наш колектив не лише співає, а й грає у народні ігри. Такі забави часто проводяться на весіллях, куди нас також запрошують.

- Ваш ансамбль зачаровує глядачів грою прекрасних голосів. Складається враження, ніби звучить якась чарівна мелодія у такт вашому співу. І не віриться, що це акапельний спів...

-Так, ми співаємо акапельно, але мріємо поповнити свій колектив троїстими музиками.

- Ви берете активну участь у різноманітних конкурсах. Розкажіть, будь ласка, де побували?

-Ми їздили на огляд-конкурс “Обжинкова квітка” в Турійськ, де в 2006 році вибороли друге місце. На міжнародному фестивалі «Берегиня – 2007» стали лауреатами. Були на міжнародному фестивалі “Поліське літо з фольклором”. Ці конкурси проходили в Луцьку. Крім цього, кілька разів брали участь у концертних програмах на виставках сільського господарства, що відбувалися в Києві. А минулого року їздили в Пирогове, де в музеї національної архітектури і побуту під відкритим небом проводяться “Різдвяні дійства”. Час від часу їздимо на гастролі. Часто подорожуємо різними містами Західної України, їздили і на схід, у Харків. Привезли із собою багато приємних спогадів про теплий прийом та гостинність харків’ян. А у Володимирі ми, звісно, не вперше.

- Хотілося б дізнатися і про ваші творчі плани...

-Сподіваємося, що скоро побачить світ наш перший диск, над яким зараз активно працюємо. Також збираємося зайнятися підготовкою до закордонних гастролей.

Необхідно зазначити, що володимирська публіка була у захваті від “Чачки”, учасники вийшли на сцену РБК у неймовірно гарних яскравих українських національних костюмах і буквально заразили присутніх своїм оптимізмом.

 

Ми дякуємо усім, хто зголосився взяти участь у цьому конкурсі. Усім, хто підтримав і допоміг, зокрема міській і районній владі, працівникам культури та аматорам сцени. Першою, хто вселив у нас віру в правильність національної ідеї, була директор Володимир-Волинського хлібозаводу Наталія Іванівна Поліщук. Дякуємо тим, хто допоміг спонсорськими коштами. Це - ВАТ «Володимир-Волинський хлібозавод» (директор Наталія Поліщук), ВАТ «Володимирцукор» (директор Юрій Паращак), ТзОВ «Гербор-Холдинг» (директор Олег Борбелюк), фонд «Віра в майбутнє» (голова Віра Чайковська-Тарликова), науково-дослідне фермерське господарсто Євгена Колача, підприємці: Ніна Вітрук, Лариса Рельян, Людмила Мельничук, Любов Лущакевич, Володимир Хандій, Тетяна Костюк, Юрій Денисяка, Антоніна Васьків, Людмила Спічак, Марія Тарасюк, Людмила Тлучкевич, Володимир Власюк, Андрій Мацнєв, Юлія Гудз, Тетяна Борис, Наталія Любимцева, Зінаїда Шелєпіна. Кольорові афіші виготовлено в ЗАТ «Друкарня» (керівник Оксана Полак). Низький уклін Вам усім, і найперше - співорганізатору цього цікавого фольклорного дійства директору районного Будинку культури Людмилі Оцалюк та всім його працівникам.

Проект фестивалю був презентований на нараді редакторів обласних і районних ЗМІ в обласній державній адміністрації, де його підтримали. Незрозумілою була поведінка місцевої преси, адже жодне видання (крім республіканських) не анонсувало цей захід (мабуть, боячись конкуренції?). Але ж про яку конкуренцію можна думати, коли проводиться подібний фестиваль? Незважаючи на те, що поінформованість населення не була повною (бо й афіші не скрізь порозклеювали ті, хто за це безпосередньо відповідав), усе ж захід вдався. А переповнений зал вигукував: «Браво!», «Супер!». Схвальні відгуки про свято ми почули не тільки від представників влади (заступник міського голови Андрій Шоцький передав свої відчуття одним словом: «Вражаюче!»), а й від глядачів. Хіба ж можна ще щось додати?

 

Дитячі малюнки «Хліб – усьому голова»

Дякуємо тим дітям, які частинку душі вклали у свої малюнки: Аліні Кухарук із ЗОШ №1 та школярам із ЗОШ №2 Катерині Литвинюк, Крістіні Смирновій, Роману Оберуку, Вікторії Герасимчук, Наталії Вронській, Владиславу Остапчуку, Олександрі Жуковій, Юлії Голюк, Вікторії Сачук, Ані Сахменко.

Коровайниці

1.Тетяна Палійчук, с.Верба, т.90-1-12,

«Оберіг кохання» і « Достаток молодих».

2.Анастасія Селещук, с.Красностав, т.97-4-35,

«Лебедина вірність».

3.Світлана Косинська, с.Стенжаричі, т.94-4-88,

«Подружня нива».

4.Віра Шах, м.Володимир-Волинський, ТЦ «Слов’янський», т. 3-86-38,

«Святковий» і «Весільний».

5.Тамара Вітрук, с.Красностав,

«Де мир і лад, там любов і клад».

6.Марія Селещук, с.Красностав,

«Червона ружа».

7.Валентина Максимюк, с.Березовичі, т. 93-2-17,

«Батьківський поріг».

8.Наталія Гонтарук, с.Зимне, т.95-1-77,

«Мелодія двох сердець».

9.Марія Гайкевич, с.Галинівка, т. 96-2-49,

«Нехай Вкраїна-мати порадіє – благословляє ще одну сім’ю».

10.Тетяна Луцюк, с.Галинівка, т. 96-2-42,

«Наречений і наречена».

11.Валентина Жумірук, м.Володимир-Волинський, т.3-83-14,

«Родовід».

Ніна Савюк, м.Володимир-Волинський, ВАТ «Володимир-Волинський хлібозавод», т. 2-34-90,

«Пристрасть».

13.Олена Ярошенко, м.Володимир-Волинський, ВАТ «Володимир-Волинський хлібозавод», т.2-34-90,

«Ніжність».

14.Наталія Лебедь, м.Устилуг, т.93-4-81.

Віночок українських пісень від обласної філармонії

 

Солісти обласної філармонії Андрій Роїк та Уляна Томчук у Володимир-Волинський приїжджали і раніше. Їм доводилось бувати з концертами у нашому місті, проте на фестиваль такого напрямку потрапили вперше. Артисти зізнаються, що через концертну діяльність часто не вистачає часу погуляти вулицями древнього Володимира й помилуватись пам’ятками архітектури. Проте не раз мали можливість відчути теплоту місцевої публіки.

- Скажіть, будь ласка, в яких містах України та за кордоном вам довелось побувати?

- На жаль, у філармонії ми працюємо не так давно (Андрій – 3 роки, Уляна – 5 років, авт.), тому з гастролями за кордон не доводилось їздити. Думаємо, що в нас ще все попереду. Поки що переважно буваємо в різних містах нашої та сусідніх областей.

- З якими почуттями та емоціями їхали на сьогоднішнє свято?

- Якщо чесно, ми не знали, яким буде цей захід, бо жодного разу не доводилось бувати на фестивалях національно-культурного спрямування. Сподіваємось отримати заряд позитивної енергії.

- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього фестивалю?

- Сподіваємось, що він вдасться, і будемо вірити - стане доброю традицією. Також хотілося б, аби заходів такого напрямку і масштабу було набагато більше. Вони згуртовують людей довкола такої святині як хліб. Бажаємо йому розвитку та віримо, що фестиваль набуде всеукраїнського масштабу.

- Що ви побажаєте жителям нашого міста і газеті, яка започаткувала цей захід?

- Газеті зичимо процвітання, а жителям – залишатися такими ж добрими і усміхненими, як вони є. І щоб ситуація в державі цьому сприяла.

 

Авторизація

Люстрація

Останні новини


АКТУАЛЬНО

Зверніть увагу!
Читайте нашу газету! Може знайдете в ній загублену річ? 

ТУТ

Опитування

В.о. президента Турчинов пропонує провести одночасно з виборами президента референдум - щодо унітарного чи федеративного устрою України. Ви підтримуєте цю ідею?
 

Статистика сайту

Користувачів : 1751

«Добрі вісті, коли запрошують їсти»

Зараз на сайті

РекламаНайбільше читають про

Інформери

Погода в Луцьку Курс долара


korovay_ban.png

Контактна інформація

Звертайтесь за адресами: м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 56 м. Нововолинськ, вул. Нововолинська, 64/16
Контактний телефон редакції: 03342 3-81-31
Мобільний телефон редакції: 063 313-83-08
Контактный телефон (Нововолинськ): 03344 44-8-66