Гнідаві «Сталіна треба»?

Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Коли у 1958-му завершилося зведення Гнідавського цукрового заводу, частина с.Гірка Полонка органічно перейшла у статус так званого промислового селища, яке розбудовувалося спеціально під завод. Сьогодні, через півстоліття, район Вересневе є частиною Луцька, проте його життя й досі більшою мірою залежить від життєдіяльності заводу, аніж розвитку міста.

Район розміщений на схід від с.Гірка Полонка у південній частині Луцька. Його приєднали до міста у 1970-х, коли розширювали межі обласного центру. На той момент Вересневе вже мало власну інфраструктуру. За словами директора департаменту архітектури та містобудування Луцькради Георгія Шевчука, його розбудовували для працівників заводу та їхніх сімей. Сьогодні там проживає біля 7 тис. лучан. Проте місцеві довгожителі кажуть, що з працівників заводу тут мало хто лишився. Хоча підприємство й досі є одним із лідерів цукрової галузі, жителі району згадують про його діяльність хіба під час сезону переробки буряків. Тоді вантажівки з буряком руйнують і так погані дороги, а у повітрі відчувається характерний запах.

У міжсезоння діяльність заводу мало відчувають. В очі впадають хіба водоочисні споруди, які місцеві жителі називають просто «відстійниками». За час сезонного простою вони стають місцем розваг люди пияків та графітників.
Здається, що район залишився сам по собі, нікому не потрібен. Хоча до Вересневого ходить декілька маршруток і навіть один тролейбус, щоправда,  раз на дві години, а дорога туди займає приблизно півгодини. Незважаючи на відсутність заторів і прямий маршрут, вибоїни та ями на вулицях Станіславського, Гнідавській та Мамсурова суттєво затримують рейс.
Пейзажі, які відкриваються на вулиці Мамсурова, нагадують не найкращі часи промислових містечок сходу України – по обидва боки промислові об’єкти, закинуті склади, вишки мереж електропередач...
Як розповів директор департаменту архітектури та містобудування Георгій Шевчук: якось, коли міський голова Богдан Шиба проїжджав по вулиці Мамсурова, йому не сподобалися бур’яни по обидва боки дороги, але мера заспокоїли: це вже не місто, а тому перейматися ними повинна рада Луцького району.
Розібратися на місці, де саме землі Луцька, а де – володіння сільських рад, дійсно важко, адже, наприклад, між селом Гірка Полонка та Луцьком видимих меж немає. За словами Шевчука, трапляється, що половина садиби належить раді, а інша половина – місту. Відповідно й перейматися будівлями  та їхнім станом повинні цілком різні структури. Натомість пересічним жителям Вересневого не до нюансів землевпорядкування: вони мають змогу щодня спостерігати недоліки роботи як однієї, так і іншої влади.
Жителі Вересневого змушені своєрідно «виносити» сміття: нанизувати пакети на гілки дерев. Пояснюють, що комунальники приїжджають лише два рази на тиждень, а контейнерів немає. Раніше був один великий, проте туди непотріб зносили ще й із села Гірка Полонка, і центр району перетворювався на суцільний смітник.
Георгій Шевчук коментує, що за інфраструктурою район витриманий по всіх нормах: є дитсадок, школа, медичний заклад, бібліотека і навіть басейн. От в якому стані усі ці "блага" - питання окреме. Наприклад, фонтан у сквері Олександра Невського працював востаннє 20 років тому. У самому сквері знищені лавочки. Старий дідусь, який відпочивав на одній з таких, каже, що, аби все відновити, «Сталіна треба».
Величезною проблемою, зі слів місцевих мешканців, є бродячі собаки. Деякі пси селяться у кущах біля промислових об’єктів або на закинутих складах та агресивно сприймають чужинців на своїй території. Охоче чиновники говорять хіба що про плани розвитку району, які й далі залишаються тільки планами.
Згідно з генеральним планом, район має декілька перспектив розвитку, адже на південний захід від району розміщена незабудована територія, яка є землею запасу. Архітектор коментує, що цю землю можна використати як для будівництва бізнесового об’єкта, так і для житлової забудови.
Міський голова Богдан Шиба каже, що доцільно було б розмістити у Вересневому якийсь корпус одного з луцьких університетів, бо завод дає лише робочі місця, а треба "піднімати культурно-освітній рівень у районі". Проте коли це станеться і чи станеться взагалі – питання залишається відкритим.
Життя в районі з приходом темряви не завмирає. Принаймні, для місцевих п’яничок та хуліганів. Як розповіли жителі, нещодавно, під час відкриття на Вересневому нового дитячого майданчика, старші жительки спочатку просили ще й додаткові лавочки поставити, та потім передумали. Кажуть, що тоді на них збиратимуться п’яні молодики. Нині вони зазвичай випивають на зупинках, де шумлять і б’ють пляшки. Зі слів мешканців, міліція на виклики реагує неохоче, адже найближчий відділок - у сусідньому районі.
Підвищувати рівень культури, тільки не словом а ділом, намагалася директор будинку культури Галина Марчук. Наприклад, проводила кіносеанси в будинку культури, який суміщений з бібліотекою. Проте ця ідея зазнала краху, адже місцеві мешканці хочуть дивитися високоякісне кіно у кінозалах хорошого рівня. Забезпечити такий на місці не вдалося. Директорка каже, що коштів немає не те що на кіно, а на належну роботу місцевої бібліотеки. Дах у ній тече, стіни промокають, а капітальний ремонт робили років двадцять тому. Будинок культури виживає завдяки дитячим гурткам, проте набирати у них дітей дедалі важче. «Діти зараз не ті, не тим цікавляться», - переконана  Галина Марчук.
Район Вересневе чимось нагадує хутір – тихі вулички, мало транспорту... Але  скільки ще зможе виживати район, залишений сам по собі, і чи відчує себе повноцінною частиною сучасного європейського міста?

 

Авторизація

Люстрація

Останні новини


АКТУАЛЬНО

Зверніть увагу!
Читайте нашу газету! Може знайдете в ній загублену річ? 

ТУТ

Опитування

В.о. президента Турчинов пропонує провести одночасно з виборами президента референдум - щодо унітарного чи федеративного устрою України. Ви підтримуєте цю ідею?
 

Статистика сайту

Користувачів : 1751

«Добрі вісті, коли запрошують їсти»

Зараз на сайті

РекламаНайбільше читають про

Інформери

Погода в Луцьку Курс долара


korovay_ban.png

Контактна інформація

Звертайтесь за адресами: м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 56 м. Нововолинськ, вул. Нововолинська, 64/16
Контактний телефон редакції: 03342 3-81-31
Мобільний телефон редакції: 063 313-83-08
Контактный телефон (Нововолинськ): 03344 44-8-66