Бунт на селі, або Кому в Україні жити добре

Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

«Скільки можна нас дурити?», «Посередник наживається на нашій праці!», «Куди ідуть державні дотації на молоко?», «Якщо нічого не зробить місцева влада, будемо звертатись у Київ!» - такі фрази лунали з усіх боків від обурених селян… Дзвінок у редакцію. Схвильований жіночий голос:«Приїздіть до нас в с. Жовтневе, ми тримаємо в облозі два молоковози. Нас дурять, а знижують ціни на молоко!» Терпіти це свавілля більше несила!». І ось разом із місцевим телебаченням вирушаю на місце події, де розкриваються цікаві деталі інциденту.

Питання про рівень закупівельних цін на молоко залишається «притчею во язицех» протягом багатьох років української незалежності, а останнім часом набуває все більш гострих форм. Як і раніше, молокопереробні підприємства через посередників левову частку молока закуповують у селян, які у приватних господарствах тримають худобу і є фактичними виробниками цього продукту. От тільки виробниками геть безправними, ніким не захищеними і не поінформованими, отже такими, ким можна безжально маніпулювати. Селянин не може сам встановити ціни на свій товар і змушений погоджуватись на те, що йому дають. А дають до смішного небагато: літр молока коштує дешевше літрової пляшки газованої води. Більше того, ціни безпідставно падають, а люди не можуть знайти відповіді на питання «Чому?». Заготівельники навмисне занижують реальні показники жирності, знову ж таки – щоб менше заплатити, та й розрахунки здійснюються далеко не завжди вчасно. Крім цього, ціна встановлюється на кілограм молока, а закуповують літрами як тотожними кілограму, хоча насправді літр містить на 27 грамів більше. Тож і тут обман, адже на великих обсягах люди також втрачають чималі гроші, хоча далеко не всі про це знають.

Що у такій ситуації зали-шається робити селянам, які не можуть навіть захистити своїх прав у суді, бо переробні підприємства не хочуть укладати з ними офіційних договорів купівлі-продажу. Не хочуть по тій простій причині, що у документах довелося б конкретно вказувати ціну на молоко на місяць вперед і терміни розрахунків, отже - брати на себе зайву відповідальність та, можливо, й ризикувати, адже невідомо, що буде на ринку завтра.

Усі вище перелічені чинники і стали причиною, що змусила жителів Жовтневого 2 липня вчинити акцію протесту.

Бунт

Заїхавши у село, неподалік від церкви побачила велике скупчення людей, які емоційно-жваво обговорювали наболіле. Поруч стояв затриманий ними молоковоз, що обслуговує підприємство «Комо».

Як з’ясувалося, селяни здавали молоко одночасно декільком молокозаводам, а віддавали перевагу Нововолинському ЗАТ «Галичина». До 1-го липня представники даного підприємства тримали більш-менш стабільну закупівельну ціну - 2,2 грн. за літр і одразу розплачувалися. Потім усе змінилося і на другий місяць літа ціна різко впала до 1грн. 40 коп. На думку жительки села Любові Артисюк та інших людей, що зібралися на вулиці, нововолинських та й інших заготівельників примусив це зробити дехто Микола Припотнюк, приватний підприємець з сусіднього с. Овадне, який закуповує молоко для підприємства «Дубно-молоко». Селяни у цьому впевнені, бо кажуть, що бачили у Жовтневому його людей (називають їх не інакше як «мордоворотами»), які нібито погрожували заготівельникам, якщо ті ослухаються і будуть дорожче скуповувати молоко, ніж хоче він.

- Хай забирається з села, він нам не потрібен! - вигукували люди.

Припотнюк за першу половину травня платив по 1,8 грн. за літр, за другу – по 2,2 грн., а за червень взагалі не розрахувався. А 1 липня оголосив, що надалі платитиме від 1,4 до 1,8 грн. У жителів Жовтневого після цієї заяви терпець увірвався, і наступного дня о 5:30 ранку вони зібралися на околиці, щоб не пустити в село молоковози цього підприємця. Водії двох машин Мінкевич та Гуз вирішили не зважати, що люди їм перекрили дорогу і поїхали просто на них. Деякі жінки попадали з велосипедів, ще б трошки - могло б статися непоправне.

Зрозумівши, що ніхто від-ступати не збирається, водії таки зупинилися. Люди хотіли на місце події викликати Припотнюка, аби розставити крапки над «і» побачити договір, укладений між заготівельником і переробним підприємством, але замість нього приїхала його дочка Тетяна, пояснивши, що батька немає вдома, але документ привезла. У ньому була вказана закупівельна ціна 2 грн. 20 коп. за літр.

- Пояснити невідповідність у цінах вона не змогла, тому подзвонила якомусь начальнику, - каже очевидиця того, що відбувалося, Любов Артисюк. – Таня йому сказала, що показала нам договір. У цей момент селяни забрали у неї мобільний, і багато хто чув, як матюкався той начальник, дізнавшись, що угоду бачили «сторонні», не знаючи, що ті ж самі «сторонні» його зараз і слухають.

Сельчани тримали молоковози протягом двох годин, так і не пустили їх в село.

- Де справедливість? Ми з ранку до ночі гнемо спину, а такі ділки, як Припотнюк, на нас наживаються. Як став займатися молоком, дуже швидко розбагатів: купив дві квартири, дві машини, має хату. Так можна жити, якщо класти у власну кишеню копійок по 50 за кожну літру, - обурюється розхвильована пенсіонерка пані Марія.

Пізніше у село приїхав представник одного з автотранспортних підприємств, назватися не захотів. Обурювався, що затримують молоковоз з написом «Комо». Після цього прибув наряд правоохоронців, які з’ясовували подробиці вранішнього інциденту. А ближче до обіду під’їхав луцький підприємець Олег Янковий, який закуповує молоко для Ковельського молокозаводу. Пропонував ціну 1,4 грн. за літр, яку, за його словами, встановив завод.

-З завтрашнього дня ціна буде 1грн. 50 коп., а далі спостерігатиметься тенденція до дорожчання молока, бо обсяг надоїв буде зменшуватись. Зараз його пік, тому й ціна впала, - пояснив Олег Степанович.

Селянам нічого не залишалося, як здати йому молоко - не пропадати ж добру.

Думка підприємця

Ця розповідь була б однобокою без версії самого підприємця Миколи Припотнюка.

-Люди багато чого кажуть, а я працюю законно, плачу податки. Якщо я щось порушую, нехай мене перевіряє прокуратура. Те, що ви чули у Жовтневому - безпідставний наклеп. Це дехто з інших підприємців збирає молоко незаконно, а людям це подобається. Наприклад, для Радехівського молокозаводу скуповують «мох і болото», без санітарних допусків, ціну встановлюють, яку захочуть. Я на таке не маю права.

Ні я, ні мої люди нікому не погрожували і нікого ні до чого не примушували. Того дня приїжджали менеджери з Чортківського та Дубнівського заводів, встановлювали ціни на молоко. Я тут ні до чого, сам закупівельних цін не визначаю, це робить завод. А не розрахувався за червень, бо не дали грошей, обіцяли на наступному тижні, - такою була відповідь Миколи Миколайовича.

Реакція влади

Жителька села Галина Болотюк телефоном зверталася за підтримкою у Оваднівську сільраду. На іншому кінці проводу була Тетяна Панасюк, яка відповіла, що в установі нікого немає. Коли Галина попросила під’їхати її, та, сказавши: «Розбіглася!», - кинула слухавку.

Того ж дня селяни зателефонували у Володимир-Волинську райдержадміністрацію. У Жовтневе була направлена державний інспектор якості та формування ресурсів сільгосппродукції в районі Оксана Андрійчук, яка розповіла наступне:

-Під час проведеної перевірки 2 липня були виявлені порушення з боку підприємця-заготівельника Олега Янкового, який приймав молоко у с. Жовтневе без аналізу якісних показників, без холодильної установки і без молочної лабораторії, лише за кількісними показниками, що заборонено чинним законодавством. Крім цього, у нього відсутні договір на закупівлю молока у населення та протокол погодження ціни на молоко з переробним підприємством. Янковому буде заборонено проводити заготівлю молока, доки він не усуне усіх перелічених недоліків.

У підприємця Миколи Припотнюка, навпаки, жодних порушень не виявлено, у нього є вся необхідна документація і сучасна молочна лабораторія.

Аби сприяти поліпшенню ситуації із закупівлею молока, прийнято рішення найближчим часом скликати спільну нараду голови райдерж-адміністрації Валентина Скуби з керівниками молокопереробних підприємств щодо питання укладання договорів з сільгоспвиробниками.

На мою думку, вони повинні дослухатися до порад владних структур, - додала Оксана Данилівна.

Відповіді на запитання селян

-Чи може райдержадміністрація зобов’язати власників молокозаводів укладати прямі договори купівлі-продажу молока між їхніми підприємствами та селянами, аби не виникало непорозумінь і надалі? Пояснює заступник голови Володимир-Волинської РДА Микола Супрунович:

-Державні службовці не мають права втручатися в господарську діяльність приватних підприємців, відповідно, ми не можемо примушувати переробні підприємства заключати угоди з селянами. РДА неодноразово організовувала спільні наради, аби сприяти підписанню таких договорів, але, на жаль, безуспішно.

-Куди ідуть державні дотації на молоко? Відповідає завідуюча сектором управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської РДА Світлана Мазурок:

- Відповідно до Постанови Кабміну від 11 лютого 2010р., дотації на молоко виплачуються з державного бюджету переробним підприємствам. Частина цих коштів закладається у закупівельну ціну на молоко, яку сплачують безпосередньо селянам через заготівельників.

Скільки це складає з розрахунку на 1 літр молока, Світлана Анатоліївна відповісти не змогла.

-Чи є підстави для порушення кримінальної справи відносно наїзду на людей водіями молоковозів? Інформує перший заступник начальника Володимир-Волинського МВ УМВС Віталій Здомищук:

- За даною справою проводиться перевірка, за результатами якої прийматиметься рішення.

Виходячи з усього вищесказаного, напрошується один висновок: неврегульоване українське законодавство не захищає інтересів сільгоспвиробників, робить їх безправними. Тому люди змушені вчиняти акції протесту, щоб хоч якось привернути увагу до наболілих проблем. У чомусь вони праві, у чомусь – ні, але факт залишається фактом.

 

Авторизація

Люстрація

Останні новини


АКТУАЛЬНО

Зверніть увагу!
Читайте нашу газету! Може знайдете в ній загублену річ? 

ТУТ

Опитування

В.о. президента Турчинов пропонує провести одночасно з виборами президента референдум - щодо унітарного чи федеративного устрою України. Ви підтримуєте цю ідею?
 

Статистика сайту

Користувачів : 1751

«Добрі вісті, коли запрошують їсти»

Зараз на сайті

РекламаНайбільше читають про

Інформери

Погода в Луцьку Курс долара


korovay_ban.png

Контактна інформація

Звертайтесь за адресами: м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 56 м. Нововолинськ, вул. Нововолинська, 64/16
Контактний телефон редакції: 03342 3-81-31
Мобільний телефон редакції: 063 313-83-08
Контактный телефон (Нововолинськ): 03344 44-8-66