Головна Події і факти Третя школа може вести свою історію від 1923 року

Третя школа може вести свою історію від 1923 року

Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

Третя міська школа чекає свята. Оголошено, що відбудеться святкування 70-ліття з дня створення. Але цей ювілей викликає сумнів. Невже до 1940 року у місті було так скрутно із навчальними закладами, що тільки з початком Другої світової війни створено третю школу? Невже до того діти не навчалися?  Але ж відомо, що у нашому місті освіта завжди була на висоті. Ще за Нестора-літописця тут була школа, потім існував широковідомий Володимирський колеґіум, зрештою – школа імені Тараса Шевченка, відкрита січовими стрільцями 1916 року.

Сайт школи стверджує, що вона була створена 1940 року. При цьому дирекція посилається на архівну довідку початку 1990-х років. Ось її текст: «За  документами обласного архіву, із списку домовласників м. Володимира-Волинського за 1940 рік встановлено, що школа №3 та шкільний житловий будинок знаходились на вул. Городельській №7 та №7а». Цей документ говорить про те, що станом на жовтень 1940 року школа вже існувала. Створити її могли і раніше. Тож висновок, що 1940 рік є роком заснування школи – поспішний. Разом з тим є декілька доказів того, що третя школа, існувала ще до 1940 року.
Оскільки документ про створення школи наразі не віднайдений, точкою відліку початку існування навчального закладу може вважатися перша письмова згадка про нього.
Такою згадкою є свідчення про роботу з 1 серпня 1923 року до 1 вересня 1925 року у загальній семикласній школі №3 у Володимирі-Волинському Юзефа Чеховича – відомого поета та радіоведучого міжвоєнного часу. Про це пише у своїй статті «Волинські вірші Юзефа Чеховича» сучасний поет, уродженець нашого міста, а нині мешканець польського Любліна Вальдемар Міхальський.
Той же Ю.Чехович 1925 року у журналі «Przegląd Lubelsko-Kresowy» («Любельсько-Крес-овий огляд»)  опублікував статтю «Zabytki włodzimierskie» («Володимирські пам’ятки»), де зазначається, що «на даний час у Володимирі є три костьоли і три церкви, державна гімназія, реміснича школа, чотири загальні школи, шпиталь, торговий комплекс, кінотеатр, кілька книгарень». З отих чотирьох згаданих Чеховичем шкіл одна мусила б бути під третім номером.
У Державному архіві Волинської області є течка документів, у якій зберігаються заяви учителів з проханням видати їм нові посвідчення із чіткими підписами «nauczyciel szkoły №3». Ось прізвища цих учителів: Францішек Шидловський, Марія Шидловська, Станіслав Внук, Міхал Геллер та Францішек Фейнер.
У радянських джерелах про володимирські школи уперше згадується в газеті «Червоний прапор» від 4 жовтня 1939 року, коли було оголошено про початок навчання у трьох школах міста, гадаю, одна з них мусила б мати №3. В іншому номері тієї ж газети вказується адреса школи №3 – вул. Конституції 17 березня. Ще одна згадка про школу є у тій же газеті від 9 лютого 1940 року, але зазначена уже інша адреса – вул.Водопійна, 1.
До початку нового 1940/1941 навчального року у газеті «Червоний прапор» було опубліковано статтю «Народна освіта», у якій зазначалося: «За польського часу було лише дві середні школи, де вчились панські діти, а 5 шкіл були «повшехні», так звані вселюдні».
З наведеного вище можна зробити висновок, що третя школа була створена не пізніше 1923 року, а тому святкування 70-річчя є не зовсім коректним з наукової точки зору. Третій школі, як мінімум, – 87 років.
Віталій Скальський, м. Київ

Довідка
Віталій Скальський – уродженець м. Володимира-Волинського. За фахом – історик, закінчив історичний факультет Волинського національного університету ім. Л.Українки. Проживає у Києві і працює помічником заступника голови Українського інституту національної пам’яті.
Віталій Валерійович каже, що історія – не лише його робота, а й хобі всього життя. Займаючись науковою діяльністю, він часто буває за кордоном, де  знайомиться з архівними документами, працює у бібліотеках.
Рідний Володимир – особлива тема його пошуків. Не випадково зацікавила дослідника історія НВК №3, адже у цій школі Віталій  навчався і не припиняє підтримувати дружні стосунки та співпрацювати з вчителькою історії даного закладу Наталією Руденко. Якось Наталія Володимирівна попросила свого колишнього учня допомогти з матеріалами для шкільного історичного музею. Він із задоволенням відгукнувся,  і  документи, які вдалося відшукати, дають підставу припускати, що насправді третій школі не 70, як прийнято вважати, а значно більше років.
Серед цікавих знахідок Віталія Скальського про Володимир варто відзначити зокрема маловідомі дані про жінку-іудейку, яка проживала у нашому місті у 19 ст. і увійшла в історію як Людмирська діва (євреї називали княже місто не Лодомиром, а Людмиром). Вона була священнослужителькою, і до неї зверталися як до фахівця, що добре тлумачить релігійні тексти. Віталій Валерійович припускає, що будинок, де знаходиться приміщення ресторану «Дружба», та й сам ресторан, колись належав нащадкам Людмирської діви, котрі емігрували в Америку.
У бібліотеках та архівах Польщі й Росії Віталій Скальський  також знайшов декілька датованих 1939 роком спогадів про Володимир-Волинський його колишніх мешканців.

 

Авторизація

Люстрація

Останні новини


АКТУАЛЬНО

Зверніть увагу!
Читайте нашу газету! Може знайдете в ній загублену річ? 

ТУТ

Опитування

В.о. президента Турчинов пропонує провести одночасно з виборами президента референдум - щодо унітарного чи федеративного устрою України. Ви підтримуєте цю ідею?
 

Статистика сайту

Користувачів : 1751

«Добрі вісті, коли запрошують їсти»

Зараз на сайті

РекламаНайбільше читають про

Інформери

Погода в Луцьку Курс долара


korovay_ban.png

Контактна інформація

Звертайтесь за адресами: м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 56 м. Нововолинськ, вул. Нововолинська, 64/16
Контактний телефон редакції: 03342 3-81-31
Мобільний телефон редакції: 063 313-83-08
Контактный телефон (Нововолинськ): 03344 44-8-66