Головна Події і факти «Пан сам склепав» трактор

«Пан сам склепав» трактор

Рейтинг Користувача: / 9
НайгіршеНайкраще 

У селі Сильне Ківерцівського району сільський голова Олександр Миколайович Ходорчук ось уже сьомий рік працює на власних та на батьківських земельних паях на тракторі Т-40, який він власноруч зібрав з металобрухту та списаних запасних частин. Допомагав у цьому умільцю його двоюрідний брат Володимир Іванович Шнит – колишній колгоспний водій. Тож «трактор від Миколайовича», як говорять у селі, вийшов не гірший від заводського. І навіть дає фору новенькій китайській техніці, яка вже з’явилася в окрузі.
 Т-40 проектували
«по пам’яті»


Суботнього дня, в самий розпал серпневої спеки, я знайшов Олександра Миколайовича у полі ген-ген за селом. Він працював на тракторі з картоплекопачкою, проходячи загінку за загінкою. Бульби били в усі решета причіпного механізму з такою силою, ніби то були золоті зливки. І мені здавалося, що господар за кермом свого стального коня відчував те безупинне биття усім своїм тілом. А ще нестандартність ситуації полягала у тому, що картоплю копав не звичайний механізатор, а сільський голова…
Зупинивши трактор, Олександр Миколайович зістрибнув на землю з кабіни.
–Щедро вродила картопля, – у веселому настрої він потиснув мені руку. –Бачите, які бульби викопуються великі?! Як голови. Хоч на самі лише деруни переходь!
–Техніка не підводить? – запитую у співрозмовника.
–Ні, працює надійно, – каже він. – Мій трактор – незамінний помічник на городі вже сім років. Серйозних поломок за цей час не було. Міняв лише гумові кільця, сальники, шестерню, яка викришилася.
Я звернув увагу, що трактор у Олександра Ходорчука синій, наче чисте небо. І аж надто схожий на серійний аналог Липецького тракторного заводу – свого часу це підприємство Російської Федерації випускало машини такого класу. Скажімо, за зовнішніми ознаками цього трактора я нізащо не здогадався б, що він насправді складався не на заводському конвеєрі, а на подвір’ї Олександра Ходорчука.
–Я належу до небагатьох жителів села, які не мають коня, – каже він. – Живу разом із мамою та бабусею. На наше спільне господарство припадає кілька гектарів землі. Ми не мали чим її обробляти. Тому у мене зародилася ідея самому створити машину, адже купити новий трактор не було за що. Я за освітою учитель фізкультури. Певний час у школі проводив уроки тракторної справи. Будову Т-40 знаю, як свої п’ять пальців. Допомагати мені взявся двоюрідний брат Володимир Іванович Шнит. Ми стягували додому всіляке більш-менш придатне залізяччя. Щось знаходили на звалищах, щось були змушені вимінювати аж у сусідніх областях. Деякі деталі вирізали та зварювали за власним проектом. Усі матеріали шукали самотужки. Тоді, окрім свого трактора, я більше ні про що не міг думати. І за два роки ми повністю зібрали його.
Тільки не подумайте, що сільські умільці працювали за заводськими кресленнями чи розрахунками. Модель стального коня вони проектували «по пам’яті». Зокрема, використали корпус моста Т-40 від трактора, який списали у селі Деражне Костопільського району Рівненської області. Його було виготовлено приблизно у 70-х роках минулого століття. Двигун придбали у селі Гор’янівка Ківерцівського району. «Зі сторони» Олександр Миколайович залучав до роботи лише зварника, котрий припасовував одна до одної жерстяні «викройки», з яких постали кабіна та капот. 
–Я був трохи спантеличений перед першим виїздом свого трактора, – продовжує Олександр Миколайович, – адже він виглядав неестетично: кидалися в очі деталі зелені, червоні, малинові, голубі… Я був змушений купити автомобільну фарбу і пульверизатором пофарбувати трактор у домашніх умовах. Взагалі-то я ніколи не сумнівався, що він поїде і працюватиме не гірше від заводського, адже ми по гвинтику перебрали усі деталі…
Не проміняю свого стального коня навіть
 на два «китайці»
Трактор Олександра Ходорчука, як стверджують місцеві технарі, не поступається серійним машинам у надійності та маневреності. Із Т-40 він не прогадав: і зорати город, і траву на сінокосі скосити, і гній вивезти, і доставити додому врожай з городу. Торік транспортував солодкі корені на бурякоприймальний пункт.
Господар обзавівся також необхідним реманентом: придбав польську дворядну картоплесаджалку, картоплекопачку, косарку, борони, причіп тощо. Нині планує придбати обприскувач, щоб підживляти озимину, обробляти картопляні поля від фітофтори та колорадських жуків. Крім того, самотужки змайстрував двокорпусний плуг із передплужниками. Олександр Миколайович відмовився від заводського плуга, адже верхній шар ґрунту, який він скидав на дно борозни, не повністю прикривався нижнім, і це утруднювало обробіток землі. Так що я певен: жоден місцевий механізатор не виграє у сільського голови змагання на швидкість та якість оранки. Уся його техніка працює як треба – «дешево і сердито»!
–Аби вижити у поліській глибинці, селянин змушений покладатися лише на власні руки і сили, – зауважив Олександр Ходорчук. – Він не має стільки грошей, щоб прицінюватися до імпортних машин, нашпигованих електронікою. У будь-якому разі віддасть перевагу найпростішій саморобній техніці, бо це допомагає суттєво заощаджувати сімейний бюджет. Зазвичай складена своїми руками, вона коштуватиме дешевше і служитиме надійніше. На тлі кризи – це суттєвий плюс. У нашій окрузі вже з’явилися китайські трактори. Якщо зламається така «диво-техніка», то запчастини обійдуться для господаря дуже дорого. Можу сказати, що свій трактор мені невигідно міняти навіть на два «китайці».
…У своєму робочому кабінеті він – сільський голова. Там Олександру Миколайовичу іноді буває набагато жаркіше, ніж у полі під сонцем. Біля печатки він сидить рівно стільки, скільки вимагають інтереси громади. А після завершення усіх сільрадівських турбот поспішає у поле, щоб досхочу напрацюватися трактористом, розігнати кров по тілу. Кому ще таке випадає?

 

Авторизація

Люстрація

Останні новини


АКТУАЛЬНО

Зверніть увагу!
Читайте нашу газету! Може знайдете в ній загублену річ? 

ТУТ

Опитування

В.о. президента Турчинов пропонує провести одночасно з виборами президента референдум - щодо унітарного чи федеративного устрою України. Ви підтримуєте цю ідею?
 

Статистика сайту

Користувачів : 1751

«Добрі вісті, коли запрошують їсти»

Зараз на сайті

РекламаНайбільше читають про

Інформери

Погода в Луцьку Курс долара


korovay_ban.png

Контактна інформація

Звертайтесь за адресами: м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 56 м. Нововолинськ, вул. Нововолинська, 64/16
Контактний телефон редакції: 03342 3-81-31
Мобільний телефон редакції: 063 313-83-08
Контактный телефон (Нововолинськ): 03344 44-8-66